Projektinformációk:
- A projekt jellege: Felújítás, fejlesztés
- Stádium: Megvalósítás
- Épülettípus: Kulturális, turisztikai
- Projekt: Faluház
- Támogatás, program: Európai uniós támogatásból, TOP_PLUSZ, Széchenyi Terv Plusz, Helyi Egyenlőségi Program
- Közreműködők: Önkormányzat
- Helyszín: Rigács
A napokban megkezdődött Rigácson a sokfunkciós Faluház épületének felújítása. A Faluház energetikai korszerűsítése Rigácson című, TOP_PLUSZ-2.1.1-21-VE1-2022-00006 kódjelű pályázati projekt célja a népszerű közösségi ház gazdaságosabb, fenntartható üzemeltetése. Magyarország Kormánya és az Európai Unió közös forrásából származó vissza nem térítendő 85 millió forintos támogatásból a hőtechnikai fejlesztéseken túl, hőszivattyús rendszer és napelemes rendszer is telepítésre kerül, amely beavatkozások inspirálók lehet a helyiek számára is. A tervek szerint a fejlesztés eredményeként a külsőleg és belsőleg is megújuló Faluház már május elejétől a településvezetés és a lakosság rendelkezésére fog állni.
Rigácson a Faluház a település motorja, szervere. Ebben az épületben található ugyanis a polgármesteri hivatal, az orvosi rendelő, a könyvtár és – a közösségi élet egyik legfontosabb szintereként – a színházterem is a nagyszínpaddal. A sokfunkciós Faluház energetikai korszerűsítése régi álma a településvezetésnek, ahol az épületben dolgozók komfortérzetének növelésén túl a napi ügyfélforgalom számára is az élhetőbb körülmények megteremtése a cél.
Az energetikai fejlesztés több területen is érinti a jelenleg rendkívül elavult gépészettel rendelkező és csak nagyon gazdaságtalanul üzemeltethető, felújítandó épületet. A beruházásnak köszönhetően megvalósul a homlokzati falak hőszigetelése, valamennyi kültéri nyílászárót lecserélik alacsony hőáteresztő képességű, háromrétegű üveggel szerelt ablakra, és extra födémszigetelést kap a padlás. Ezekkel a beavatkozásokkal az épületet tulajdonképpen úgy „becsomagolják”, hogy minimálisra csökken a belső és a külső hőmérséklet kapcsolata, vagyis nem jön be a hideg és nem szökik ki a meleg, az állandó belső hőmérséklet fenntartásának energiaigénye minimalizálódik, vagyis az épület fenntartása olcsóbbá válik.
A Széchenyi Terv Plusz program keretében megvalósuló komplex energetikai fejlesztés egyik törekvése a környezettudatosság és a fenntarthatóság jegyében a helyben megtermelt energia bevonása, ezért a megújuló energiafelhasználás felé tett hatalmas lépés lesz a napelemes rendszerrel kiegészülő hőszivattyús rendszer telepítése, amely az épület hőellátását biztosítja majd, a különböző helyiségekben pedig lokálisan is szabályozhatóvá válik a belső hőmérséklet, ugyancsak a gazdaságossági szempontok szem előtt tartásával. Az európai uniós támogatásból jut az épület akadálymentesítésére is, és az önkormányzat elkötelezett a Helyi Egyenlőségi Programban elfogadott alapelvek érvényesítése mellett is.