Az ÉV háza 2024 nyertesei

Az ÉV háza 2024 nyertesei

Mi lehet a közös a nagykovácsi családi ház, a BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ, valamint a balatonfüredi Ófaluban épült társasház között? A szakmai zsűri szerint az Év háza díjat elnyerő épületektől elvárt magas építészeti minőség mellett a környezetükre gyakorolt jobbító hatás. Az építészeti közélet rangos, független elismerésének idei nyerteseit szeptember 18-án, a Symbol Budapestben mutatták be.

Az Év háza pályázat családi ház fődíját elnyert, Nagykovácsiban álló épületet, Földes László és Nusszer Diána munkáját, a szakmai zsűri szerint elegáns távolságtartó és befogadó melegség jellemzi. Szoják Balázs, a pályázat kurátora, méltatásában kiemelte az épület egyszerű, mégis nagyfokú funkcionalitását, az ötletesség és a következetesség összhangját, valamint az épület minden részletén nyomon követhető magas építészeti- és lakóminőséget.

2024-ben a szakmai grémium úgy ítélte meg, hogy a középületek közül Gereben Péter és Marián Balázs építészek munkája, a BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ volt az, amely egyszerűnek látszó eszközökkel mégis a legmagasabb színvonalon járult hozzá környezete jobbá tételéhez.

A társasház különdíjat, amelyet a pályázat főtámogatója, a Leier Hungária Kft. alapított, Varga Tamás DLA vehette át a balatonfüredi Ófaluban épült társasház-együttes tervezéséért. Az indoklásban elhangzott, hogy a bíráló bizottság a füredi településszövet történeti hagyományainak követését és a mai igényeknek megfelelő magas színvonalú, térkapcsolataiban választékos kialakítását értékelte a legjobbnak.

társasház együttes, Balatonfüred Ófalu

Az Év háza pályázat új időszámítása
Idén összesen 47 épületet neveztek építészeik a családi ház, középület és társasház kategóriában: 22 középület, 20 családi ház és 5 társasház került az elismert szakemberekből álló zsűri asztalára. A pályázatot évről-évre a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége szakmai védnökségével írják ki, fenntartását pedig az építőipar legnagyobb gyártóinak együttműködése és támogatása teszi lehetővé.

Az Év háza pályázatot 2024-ben is, immár ötödik éve a Leier Hungária Kft., mint főtámogató jegyzi. A családi ház kategória mellé a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a középület kategória mellé pedig a Meva Zsalurendszerek Zrt. állt támogatóként.

A 2008 óta új időszámítását élő szakmai pályázaton családi ház, valamint középület kategóriában oszt ki fődíjat a zsűri. Ezek mellett két szakmai és további három támogatói díj odaítéléséről is döntött 2024-ben.

A pályázat főtámogatója, a Leier jóvoltából a pályázók közül a leginkább példamutató társasházért az épületet jegyző építész különdíjat vehetett át.

A szervezők ezúttal is kikérték a nagyközönség véleményét: idén a családi házak és középületek mellett az elmúlt két év társasházi pályázatai közül is kiválaszthatták a leginkább tetszetőset.

Építőipar, amely a gazdaság tükre
Szoják Balázs, az Év háza pályázat kurátora az alábbi a szavakkal értékelte azt a helyzetet, amelyben a mai eredmények megszülethettek:
„A gazdaságban zajló jelenségeket – legyen az élénkülés vagy megtorpanás – talán az építőipar folyamatai tükrözik legerőteljesebben. A lakásépítések tendenciája, a beruházások volumene, valamint a piac szereplőinek egyéb aktivitása hitelesen mutatja a jelenlegi gazdasági helyzetet. Az Év háza pályázat közreműködői fontosnak tartják a piaci és gazdasági folyamatoktól függetlenül az alkotói és építészeti minőség felkutatását, bemutatását és díjazását. Kiemelten köszönjük, ebben a sok szempontból is nehéz időszakban a támogatóinknak a kitartásukat az ügyért.” – emelte ki Szoják Balázs, a díj alapító kurátora a pályázat megvalósulását támogató cégek fontosságáról.
Noll Tamás, az Év háza pályázat zsűrijének elnöke köszöntőbeszédében megemlítette, hogy számos olyan épület, amely az elmúlt években a független Év háza pályázaton díjazott lett, más hazai vagy akár nemzetközi megmérettetésen is elismerést szerzett azóta, így bizonyítva a több évtizede működő pályázat zsűrijének helyes értékítéletét.

A támogatók képviseletében a díjátadón felszólalt Komlós Andor, a Leier Hungária Kft., mint a pályázatot ötödik éve támogató vezető építőanyag gyártó ügyvezető igazgatója. A szakember az építészeknek a gyártók, így az általa képviselt cég fejlesztéseinek a megrendelő felé történő közvetítésében játszott vitathatatlan szerepét emelte ki. „Minden minőségi építőanyagot gyártó cég számára fontos a nívós építészet, amelynek eredménye lehet egy színvonlas épületállomány. Ebben a folyamatban az építészek szerepe elvitathatatlan. Ezért dönt évről-évre a Leier és más építőanyag-gyártók is az Év háza és immáron az új, a fenntartható építészetet fókuszba helyező építészeti pályázatok támogatása mellett.”
Egy gyártó cég azért csatlakozik szponzorként egy ilyen pályázathoz, mert üzenete van az érintettek, azaz az építészek számára. Erről a családi házat támogató Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. képviseletében az építészekkel való kapcsolattartásért felelős, Ferenczy András úgy fogalmazott: „Nem csupán minőségi termékekkel vagyunk jelen az építészek életében, de a pályázat támogatásával arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ott vagyunk akkor is, amikor segítségre van szükségük a tervezői munka során.”

Minden évben neves zsűri dönt
A példamutató építészeti teljesítményeket értékelő Év háza Bíráló Bizottságában a hazai építészet legfontosabb szakmai szervezeteinek képviselői mellett minden évben meghívást kapnak az előző években Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek is.

A zsűri elnöki posztját Noll Tamás, Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke tölti be jelenleg. További társelnökök Dévényi Sándor DLA, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, az Év háza pályázat elnöki tisztét 4 évig ellátó szakember, valamint Dr. Hajnóczi Péter DLA, a Magyar Építész Kamara elnöke, Nagy Csaba, Ybl- és Prima Primissima – díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke és Szoják Balázs építész, az Év háza díj alapító kurátora. A zsűri szakértő tagjai Tóth Balázs, okleveles építész, az Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. szabványügyi és képzési témavezetője, valamint Dr. Tóth Elek, a BME címzetes egyetemi tanára, Álmosdi Árpád, okleveles építészmérnök, a Magyar Építőművészek Szövetségének delegáltja, illetve a 2023-ban Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek: Bordás Péter, Dénes György és Krähling János.

A díjazottakról
Családi ház kategóriában a fődíjat idén Földes László és Nusszer Diána kapta egy téglaburkolatos, magas építészeti és lakóminőséget képviselő családi ház tervezéséért, míg a legjobb középületért járó díjat Gereben Péternek és Marián Balázsnak, a budapesti BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ épületének tervezéséért ítélte oda a neves zsűri.
Szoják Balázs, az Év háza díj alapító kurátora az idei, családi ház kategóriában, a független zsűri által fődíjjal jutalmazott családi házról mondott értékelésében így fogalmazott: „Mondhatom – a sok éves zsűrizésem alatt összességében kevés rokonszenvesebb családi házat láttam, mint Földes Lászlóék új, nagykovácsi épülete. Az elegáns távolságtartás és a befogadó melegség viszonya, a műszerrel mérhető racionalitás és realitás, az egyszerű, mégis magas színvonalú funkcionalitás, az ötletesség mellett jól nyomon követhető következetesség és a mindehhez csatarendbe állított anyagok és szerkezetek kiemelkedő építészeti – és lakóminőséget eredményeztek.”

A BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ épületének értékelését a zsűri képviseletében Bordás Péter, Ybl-díjjal kitüntetett építész mondta el az eseményen. „Ahogy az épület elkezdett szerkezetében megjelenni, ami a legőszintébb formája egy építészeti koncepciónak, arányok és formák, visszafogottság, léptékhelyesség kezdett el kirajzolódni. Jól jött a rakodások által megnyert pár extra perc a menetidőben, amikor jobban szemügyre lehetett venni mi készül. A formálódó épületszárny nagyvonalú nyitottsága arra sarkalt, hogy a mellettem ülő 10 éves fiamat építészetre tanítsam. Gereben Péter és Marián Balázs kipótolta a hiányt, jobbá tette az épített környezetet. Egyszerűnek látszó eszközöket választottak, mint arányosság, kompozíció, fény és árnyék.”

Az idén másodszor a zsűri elé kerülő társasházak közül a legjobbnak a balatonfüredi Ófaluban épült társasház-együttese bizonyult, így Varga Tamás DLA vehette át a pályázat főtámogatói különdíját. Krähling János, Ybl-díjjal kitüntetett építész méltatásában kiemelte: „Varga Tamás balatonfüredi társasház-együttese a mai Magyarország társasház építészetében különleges minőséget képvisel. A Hild-díjjal kitüntetett város Ófalu településrészének, a mai városközpontnak fejlesztéséhez példaszerűen járul hozzá. Az új beépítés a füredi településszövet történeti hagyományát is követve alkot a mai igényeknek megfelelő magas színvonalú, térkapcsolataiban választékos és összetett köztér-struktúrát.”

Különdíjjal négy épületet jutalmazott a zsűri
Az Év háza pályázat esetében ki lehet jelenteni, hogy a támogatói különdíjak is egytől-egyig szakmai díjak, hiszen odaítélésükről szintén a zsűri döntött – ezúttal is négy ilyen díj talált gazdára.

A következő épületek tervezői vehettek át különdíjat a 2024. évi Év háza pályázaton:
Fajcsák Dénes, Fábián Gábor: Családi ház, Noszvaj – a Magyar Építész Kamara Szakmai KülöndíjaLukács István, Vikár András, Gál Árpád, Bencsik Tamás: Balatonfüredi Modern Műtár – a Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíja
Sztranyák Gergely és Sztranyák Veronika: Családi ház, Pécs – a Terrán Támogatói Különdíja
Kokas László, Lukács Péter: Walter Rózsi-villa, Budapest – a Meva Támogatói Különdíja

Közönségszavazás: híd a szakma és a megrendelő között
Az Év háza pályázat építészek által építészeknek odaítélt díj, de a folyamatnak 5 éve része, hogy a szervezők kikérik a nagyközönség véleményét is a pályaművekről. Ennek célja, hogy hasznos információként szolgáljon és hidat teremtsen a szakma és a megrendelők között. A közönségszavazás megrendezését családi ház kategóriában idén is az OTP Ingatlanpont és az OTP Pénzügyi Pont, középület kategóriában pedig a Knauf Ceiling Solutions támogatása tette lehetővé. Idén pedig a 2023-as és az idei társasházak is ringbe szálltak az Internorm Ablak Kft. jóvoltából.
Az építőanyag-gyártó cégek között kakukktojásnak számító, vezető pénzügyi szolgáltató képviseletében a családi ház kategória közönségdíját átadó Piros Szilvia, az OTP Ingatlanpont Kft. régióvezetője a díjátadón így fogalmazott: „Minden évben jó érzés látni, hogy milyen magas színvonalú alkotások versenyeznek a szakma és a nagyközönség elismeréséért minden kategóriában. A szakmaiság mellett pedig számunka fontos, hogy mindez egy nagyon szimpatikus kezdeményezés, amely izgalmas inspirációként szolgál a mi ügyfeleinknek is.”

Az idén új kategóriát, a társasházak közönségszavazását támogató Internom Ablak Kft. műszaki vezetője, Monostori Gábor úgy fogalmazott, hogy azért álltak ezúttal a pályázat mellé, mert fel szeretnék hívni a figyelmet arra, hogy nem csupán a családi házak és középületek építésekor fontos a minőségi nyílászáró, hanem társasházak építése során is.

Ebben az évben is volt olyan cég, amely újonnan csatlakozott a pályázathoz: ez pedig a minőségi álmennyezeteket gyártó Knauf Ceiling Solutions Kft. volt. A cég képviseletében megszólaló Bondár Alex, magyarországi műszaki értékesítési és projektspecialista hangsúlyozta, hogy a cég a középületek közönségszavazásának támogatásával a belterekben használt álmennyezeteknek az építészetben és az egészséges beltéri környezetben egye fontosabb szerepet játszó álmennyezeti megoldásaira kívánja felhívni a figyelmet.

A középület kategóriában a közönség a Zsuppányi Gyula, Fülöp Tibor, Madár Ivett és Benkő Diána által tervezett zalaegerszegi Gébárti-tónál lévő Fehér Hattyú Bisztrót választotta a legjobbnak, családi ház kategóriában Nánási Sándor és Horváth Ferenc szolnoki családi háza bizonyult a legnépszerűbbnek. Társasház kategóriában pedig a Szepesi János által tervezett balatonakarattyai villapark kapta a legtöbb voksot.

Nyertes épületek méltatásai

Fődíj, családi ház kategória
Földes László, Nusszer Diána – Családi ház, Nagykovácsi
Méltatást írta: Szoják Balázs, az Év háza díj alapító kurátora

Amikor egy családi házról alkotunk építész véleményt, szerintem megkerülhetetlen egyfajta beleélés is, miszerint laknánk-e mi az adott épületben.

Mondhatom – a sok éves zsűrizésem alatt összességében kevés rokonszenvesebb családi házat láttam, mint Földes Lászlóék új nagykovácsi épülete.

Az elegáns távolságtartás és a befogadó melegség viszonya, a műszerrel mérhető racionalitás és realitás, az egyszerű mégis magas igényű funkcionalitás, az ötletesség mellett jól nyomon követhető következetesség és a mindehhez csatarendbe rendezett anyagok és szerkezetek magas építészeti és lakóminőséget eredményeztek.

A területen megbújó, de mégis azt szépen uraló architektúra jól érzékelhető, tiszta kompozíciót sugároz. A feszes, egyik oldalon megtört nyeregtető alá szervezett, – ha úgy tetszik „visszatolt” kültéri funkciók a nap és esővédelem mellett kompakt, nagyvonalú tömeget eredményeznek.

Az északi oldalon zárt, míg a déli felnyíló, rafinált homlokzat szépen igazodik a funkciókhoz és a tájoláshoz. Az udvari daliás fenyők vertikális játékához igazodó robusztus pillérek pont annyira nyitják a kert felőli homlokzatot és tartják, amit tartaniuk kell, mint amennyire zárják és takarják.

A lakófunkciók szép rendet sugároznak és láthatóan jól működnek. Az enteriőr nyers felületei és visszafogottsága elég teret enged a család és a büszke tacskó impulzusainak, amivel válik igazán egésszé a mű.

Földes László és Nusszer Diána épülete az ÉV HÁZA 2024 évi pályázatán a családi ház kategória fődíját nyerte.
Gratulálok!

Fődíj, középület kategória
Gereben Péter, Marián Balázs – BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ, Budapest
Méltatást írta: Bordás Péter, Ybl-díjjal kitüntetett építész

Egészen sajátos és különleges kapcsolatom van ezzel az épülettel. Hónapokon keresztül minden reggel elhaladtam egy építkezés előtt. Az első hetekben a bosszúság jutott, amit az építkezés okozott a megszokott útvonalon. A várakozás, hogy a behemót mixer végre betaláljon a kapun, vagy a porta beengedje a beszállítók sorát.
Ahogy az épület elkezdett szerkezetében megjelenni, ami a legőszintébb formálja egy építészeti koncepciónak, arányok és formák, visszafogottság, léptékhelyesség kezdett el kirajzolódni. Jól jött a rakodások által megnyert pár extra perc a menetidőben, amikor jobban szemügyre lehetett venni mi készül. A formálódó épületszárny nagyvonalú nyitottsága, arra sarkallt, hogy a mellettem ülő 10 éves fiamat építészetre tanítsam. Beszéltünk egyszerűségről, átlátásokról, illeszkedésről, hagyományos és modern épülettömegről, és még a belső terek hierarchiájáról is, pedig csak az utcáról szemlélődtünk. Évek óta jártunk ezen az úton, és addig észre sem vettük, hogy ott lapul egy iskola. Az új rész szerkezete elkezdett összekapcsolódni a régi épülettel, megtalálva annak értékeit egyszerűségben, a helyes utat funkcionálisan. Jelként formálódott, de csak annyira, hogy érezzük, ez egy középület. Később a szerkezetre anyagok kerültek, egyszerűen, magától érthető módon. A rávezető utat szegélyező fasor tengelyében, kialakult egy kortárs építészeti érték. A reggeli fényekben, a kifejezetten a sokat forgatott wettbewerbe címlapjára emlékeztető élményben lehet részünk.
Az épület bejárását követően az is megállapíthatóvá vált, hogy a belső tér józansága és átláthatósága, az anyaghasználat önmérséklete és komponáltsága kiegyensúlyozott belső tereket eredményezett. A homlokzat és a könyvtár térrendszerének összefonódása, a tereket a határtalanság érzetével ruházza fel. A könyvtár, mint gyújtópont, az elérhető tudás tára, észrevétlenül terjed tovább, az iskola épületeit összekötő új közlekedő rendszeren keresztül.
Végül egy délelőtt elkezdtem keresni, ki volt az, aki megváltoztatta a reggeleket, akitől jobb megtenni azt a hat perces utat. Majd a nyomozást egy telefonhívás követte, és mint járókelő köszönetet mondtam a szép épületért.
Gereben Péter és Marián Balázs kipótolta a hiányt, jobbá tette az épített környezetet. Egyszerűnek látszó eszközöket választottak, mint arányosság, kompozíció, fény és árnyék.

Leier főtámogatói különdíj
Varga Tamás DLA – Társasház együttes, Zöldváros kialakítása, társasház együttes, Balatonfüred Ófalu
Méltatást írta: Krähling János, Ybl-díjjal kitüntetett építész

Varga Tamás balatonfüredi társasház-együttese a mai Magyarország társasház építészetében különleges minőséget képvisel. A Hild-díjjal kitüntetett város Ófalu településrészének, a mai városközpontnak fejlesztéséhez példaszerűen járul hozzá. A megvalósult együttes építtetője, a város igényeinek megfelelően a négy egységből álló háztömb egy integrált városfejlesztési stratégia részeként épült meg, amely – szintén a tervező alkotómunkája révén – intézményközponti, kereskedelmi, kulturális és gyűjteményi funkciókkal közösen valósul meg. Az új beépítés a füredi településszövet történeti hagyományát is követve alkot a mai igényeknek megfelelő magas színvonalú, térkapcsolataiban választékos és összetett köztér-struktúrát.
A mértéktartó, visszafogott és emberi léptékű lakóház-együttes a főutca szerepét vivő Kossuth utca felőli házsor rekonstruált zárt karakterével és középületeivel szemben oldottabban, de a történeti településszerkezetre érzékenyen reagáló beépítéssel egy új városi sétányra illeszkedik, sokszínűen megformált utcai átjárókkal, köztes terekkel, a mai városi köztér-igényeknek megfelelő rámpákkal, lépcsőkkel, utcabútorokkal és zöldfelületi elemekkel, a parkolási igények találó megoldásával. Az egy- és kétfogatos kialakítású lakóépületek lakásai – köztérben elhelyezett, gyalogosforgalommal átszőtt helyzetük ellenére – megteremtik a nyugodt családi életvitel kereteit, és loggiáik kilátást biztosítanak a Balatonra. A négy kortárs lakóépület értékőrző sok tekintetben: visszafogottságuk mellett változatos travertin nyílásarchitektúrájuk, alacsonyhajlású tetőformáik, oromfalaik, és léptékük révén messzemenően őrzik a történeti településkép értékeit, és új kortárs minőséget teremtenek Balatonfüred építészetében.

A Magyar Építész Kamara Szakmai Különdíja
Fajcsák Dénes, Fábián Gábor: Családi ház, Noszvaj
Méltatást írta: Dr. Hajnóczi Péter DLA, a Magyar Építész Kamara elnöke és Ulrich Tamás, a Magyar Építész Kamara szakmai munkatársa

Családi ház, szülők 2 gyerekkel

Az épület telepítése a telek északi oldalához igazítva az építési övezet oldalhatáron álló beépítési módnak megfelelően. A telepítésnél ezen kívül az előkert mérete, a tájolás, a panoráma, a tereplejtés, hátsó kertben meglévő fák megtartásának szempontjait vették figyelembe a Tervezők.
A tervezési program klasszikus 4 fős családra, konyha-étkező-nappali helyiségekből állt, aminek kertkapcsolata van, szülői háló, két gyerekszoba, fürdő, kerti konyha, illetve az utca felől fedett 2 állásos gépkocsitároló és kültéri tároló egységek, valamint méretes, kertre néző terasz igénye merült fel, mindezt egy viszonylag keskeny építési telken kellett megvalósítani. A környező hasonló telkekre emelt épületek heterogén képet mutatnak.
Az egyszerű téglalap alaprajzú kétszintes tömeg, a beépítési vonalra illesztve, az utcára merőleges gerincű nyeregtetős épület, a déli oldalon a légtérbe bevilágító tetősíkú ablakokkal. Ezt a téglatestet öleli körbe három oldalról az alacsony hajlásszögű előtető-szerűség, amely alatt elől gépkocsitároló, déli oldalon fa oszlopsoros tornác és hátul a kerti terasz húzódik. Az előtető árnyékolja a földszinti helyiségek azonos méretű, jó minőségű nyílászáróit. A tetők egységesen korcolt lemez fedéssel világos szürke natúr színben készültek.
Az földszint egyetlen nagy átlátható tér, csak a vizes blokkot ölelik körbe falak, előtér-étkező-nappali és a kerti terasz. Szellemes megoldás az emeleti Szülői háló és a Gyerekszobák között az étkező rész feletti légtéren áthaladó acél-fa szerkezetű híd, ami fizikai és átvitt értelemben is szétválasztja a két funkciót.
A tervezett acél és fa szerkezetű lépcső és híd, beépített bútorok tovább erősítik az építészeti koncepciót, amihez hasonló belsőépítészetet láthattunk a noszvalyi erdei házakban is. A szépen kivitelezett látszóbeton födémekben süllyesztett fekete lámpatestek és anemosztátok a szinte puritán belső tér szépen besimuló kiegészítő elemei.
Homlokzatok fehér színben, natúr fenyőszerkezetek matt lakkozva, finom szürke bádogos szerkezetek, négyszögletes fekvő ereszcsatornák és esővíz levezetők egységes megjelenést sugároznak.
A tervezés legfontosabb szempontjai között szerepelt, hogy költségtakarékos, modern funkcionalista alaprajzú, elegáns megjelenésű és tiszta szerkesztettségű épületet készüljön.
Az Építtető és mai kor igényeinek megfelelően, és a lehető legtöbb használati értéket biztosítsa benne élőknek, és tegye lehetővé az igények szerinti rugalmas változtatását.
Hihetetlen fegyelmezett építészeti gondolkodás, tiszta szerkesztésű funkcionalista épület, letisztult formák, csak a legszükségesebb építészeti elemek kristálytiszta geometriai szerkesztésű megoldása.

Az épület az Év Háza 2024 pályázaton a Magyar Építész Kamara Különdíját nyerte el, gratulálunk.
A Fajcsák Dénes – Fábián Gábor építészpáros immár másodszor, méltán nyeri el a MÉK különdíját.

A Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíja
Lukács István, Vikár András, Gál Árpád, Bencsik Tamás – Balatonfüredi Modern Műtár
Méltatást írta: Álmosdi Árpád, okleveles építészmérnök

Balatonfüredi Modern Műtár

Ha valakit érdekel a modernitás elmúlt évszázadának sajátos metszete, vagy szeretne megismerni egy különleges tértörténetet, az látogasson el Balatonfüred reformkori városrészébe, a Modern Műtár néven tavaly megnyílt kortárs művészeti múzeumba. Lépjen be a szerény bejáraton a félhomályos előtérbe, ereszkedjen le a szoborszerű lépcsőn a fotográfiák fekete-fehér világába, keljen át a kisplasztikák mellett az üvegfolyosón, bolyongjon a nemzetközi gyűjtemény geometrikus kép-rejtvényei között, fedezze fel Vera Molnár konceptuális kísérleteit a tetőtérben, majd térjen vissza ugyanezen az útvonalon – immár csak a terekre figyelve – a szecessziós lépcsőházon, a polgári szobákon, a kerti fényösvényen, az alagsori zugokon keresztül a fogadócsarnokba, hogy más emberként távozzon, mint amiként idejött.

Kevés olyan galériát ismerek, ahol a kiállított anyag és az azt befogadó építészeti keret ennyire szoros szinergiában él egymással. A műemlék villák téri adottságai épp csak annyi kötöttséget szabnak, hogy a Szöllősi-Nemes házaspár sokszínű gyűjteménye érthetően tagolva, de az alapvető koherenciáját megtartva, azt felerősítve, legyen bemutatható. A művek pedig hálásak: megfiatalítják, új hangulatokkal töltik meg az évszázados szobákat, miközben a házak identitása mit sem sérül, és a rájuk rakódott időrétegek szépségei sem homályosodnak el. A felújítás kulcseleme a két villát összekötő üvegpasszázs, mely frivol könnyedségével, szemtelen eleganciájával átlépi az építészet műfaji határait és landart gesztusként kígyózik a kertben. A benne kiállított szobrokhoz hasonlóan maga is egy megfejtendő objekt. (Vajon mi tartja a tetőt?)

A MOMŰ a kifinomult magaskultúrát képviseli Füreden, mely reményteli alternatívát mutat a Balatont lassan felemésztő túlturizmussal, a plebejus zsibvásárral vagy éppen a profithajhász ingatlanvircsafttal szemben. Az Év Háza alapvetően egy építészeti díj, de ebben az esetben az elismerés nem pusztán a háznak, hanem az egész jelenségnek szól. A zsűri tisztelettel adózik a nagyvonalú gyűjtő-házaspárnak, a bátor városvezetésnek, az építész, belsőépítész, grafikus, tájépítész, és statikus kollégáknak, továbbá a kiállítás kurátorainak, akik példás együttműködésben hozták létre ezt a pazar helyet. Gratulálunk!

Terrán Támogatói Különdíj
Sztranyák Gergely, Sztranyák Veronika: Családi ház, Pécs
Méltatást írta: Dénes György, Ybl-díjjal kitüntetett építész

Letisztultság, őszinteség, a kevesebb több. Ezekkel az unalomig ismételt jelzőkkel is lehetne illetni az épületet. Ez a ház azonban sokkal több ezeknél. Jelenség, ami az első pillanatban megmagyarázhatatlan békét sugároz magából. Békét és ésszerűséget. A megfelelő léptéket, a család számára legszükségesebb mértékét. Észrevétlenséget a tájban, alkalmazkodást a helyhez, az emberhez, a használójához. A kádárkocka arányaiból indított tömegből a fedett-nyitott, bejáratként is működő terasszal egy teljesen új világ nyílik meg. A külső tér a belsőnek a fele, a háznak az egyharmada, lakói valóban a természet részévé válnak. Elhisszük, hogy tényleg figyelnek a környezetükre. Az épület nem harsog, nem trendeket követ, nem a divatos magazinok főszereplője, egyszerűen csak teszi a dolgát, miközben erőt sugároz és példát mutat mindenkinek.

Meva Támogatói Különdíj
Kokas László, Lukács Péter: Walter Rózsi-villa, Budapest
Méltatást írta: Dévényi Sándor DLA, a Magyar Művészeti Akadémia tagja

Az épület eredeti építész tervezője: Fischer József, statikus tervezője felesége; Pécsi Eszter
Az 1936-ban, fél év alatt felépült villa a kor modernista építészeti törekvéseinek értékes példája. Az igényes épületet az 1950-es években, a szocialista belügy kórházává történt átalakítás erősen megviselte. A kor magas színvonalát képviselő nyílászárói, beépített bútorai és berendezései, burkolatai nagyrészt megsemmisültek, az épületet átalakították.

A helyreállítás tervezője alapos, tudományos munkával feltárta a megmaradt dokumentumokat, amelyek támpontot adhattak a részletes műemléki helyreállításhoz. A tervezés során az energia-hatékonyság és az akadálymentesítés követelményeire is figyelemmel kellett lennie. A betervezett, jó minőségű, ezért mindössze 5 cm vastagságú homlokzati hőszigetelés és a nyílászáró szerkezeteket nem eltorzító három rétegű üvegezés következtében szinte észrevétlen ez a többlet beavatkozás és az alárendelt helyiségek felhasználásával a lift elhelyezése is sikeresnek mondható. Az épület földszintjén, a garázs és más mellékhelyiségek összenyitásával ideális elhelyezést kaptak a múzeum közösségi létesítményei. Nagyvonalú a látogatók érkeztetésének a műemléki elveket nem sértő, elegáns megvalósítása. Az eredetileg megépült, de elpusztult épületrészek, mint a teraszról a kertbe vezető lépcső, a tetőterasz és a felvezető csigalépcső, az üvegezett szerkezetek és a belső berendezések helyreállítása példamutató igényességű tervezői (és kivitelezői) munka.

A helyreállított villa, egyúttal a Magyar Építészeti Múzeum épületegyüttesének első megvalósult végleges beruházása, a múzeum további fejlesztéseihez mérceként szolgál.
A felsorolt értékeket tekintve a helyreállítás tervezőit a zsűri különdíjjal jutalmazta.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük