Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet

Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet

Átadták a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének otthont adó, az elmúlt években felújított egykori ferences kolostorépületét.

A kecskeméti intézmény 2005. január 1-jén csatlakozott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemhez, mint önálló szervezeti egység. Fő célkitűzés volt, hogy az intézet a kodályi zenepedagógia területén mesterszintű képzést nyújtson. Az évtizedek alatt itt végzett hallgatók az egész világra kiterjedő, egyedülálló zenepedagógiai hálózatot hoztak létre, mely hozzájárult a szakmai együttműködésekhez, a közösségépítéshez, valamint a kodályi filozófia külföldi adaptációjához

Mindemellett a Kodály Intézet színvonalas programjai révén közvetlen módon és szervesen kapcsolódott és kapcsolódik ma is Kecskemét városának kulturális vérkeringésébe – tette hozzá.

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester (Fidesz-KDNP) arról beszélt, hogy a felújított Kodály Intézet átadása a város életében egyben „az építészeti és kulturális zenei értékteremtés ünnepe”. Az épület tulajdonképpen „a kecskemétiség mély gyökere”.

Felidézte, hogy a felújítást megelőző régészeti feltáráskor, az intézet szobáinak mélyítése során megtalált toronyrészlet az 1400-as években épített sóvámszedő erődítmény része lehetett, amely gyakorlatilag Kecskemét legrégebbi világi épülete, és amely igazolhatja, hogy a város már a 15. században fontos gazdasági és kereskedelmi csomópont volt.

A területet a ferencesek az 1640-es években kapták meg, ahova több, feltehetően faépületet építettek, de ez az épületegyüttes 1678-ban leégett. A most is álló barokk kori, négyzet alaprajzú kolostort a tűzvész után kezdték el építeni, beleásva a középkori Kecskemét városközpontjába.

A Zeneakadémia Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének otthont adó egykori ferences kolostorépület megújítása, oktatási terének korszerűsítése a Modern Városok Program keretében 4,2 milliárd forintból valósult meg hazai és európai uniós forrásból.

A 2018-ban elkezdődött beruházás első ütemében 2024 őszére elkészült a műemléki védelem alatt álló egykori ferences kolostorépület teljes rekonstrukciója. Az akadálymentessé tett, korszerű gépészettel felújított épület a korábbi 5 tanterem 12 oktatási hellyel és a legmodernebb oktatási technológiákkal bővült.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük