Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeuma

Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeuma

A Báthori-család történetét mutatja be és a kenyérmezei hős, Báthori István vajda emléke előtt tiszteleg a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Báthori István Múzeuma Nyírbátorban, amely teljesen megújult épületben várja látogatóit október 12-től – közölte az intézmény hétfőn az MTI-vel.

A közleményben azt írták, hogy október 12-én, a kenyérmezei csata 545. évfordulója előtt egy nappal nyitja meg újra a kapuit a barokk ferences kolostor, Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeuma a Báthori-család névadó településén.

A múzeumnak otthont adó, középkori alapokon nyugvó, mintegy háromszáz éves minorita kolostorépület kívül-belül megfiatalodva, különleges attrakciókkal várja látogatóit – közölték.

A dokumentum szerint a Sárkányfogak. A Báthoriak története című kiállítás a hely szelleméhez méltó kreatív arculattal, izgalmas látványvilággal, eredeti műkincsek és valósághű műtárgymásolatok segítségével, valamint virtuális technológiákkal mutatja be a Báthori-család történetét.
Kiemelték: ez lesz az első olyan kiállítás Magyarországon, amelyben a mesterséges intelligencia interaktív módon szerepel: a látogatók „beszélgethetnek” az MI-t megszemélyesítő színésszel.

A tájékoztatás szerint a kiállítás látogatóinak két virtuális kalauza is lesz. Az egyikük a véres legendák gyakori főszereplője, Báthori Erzsébet, aki régi magyar nyelven szólítja meg a látogatót, hogy saját nézőpontjából mesélje el családja és önmaga sorsát. A másik kalauz pedig egy sárkány, a Báthoriak címerállata, a Bátor Vid csapásától elpusztult szörnyeteg dédunokája, a família esküdt ellensége, akit viszont már a látogatóknak kell (virtuálisan) leküzdenie – ismertették.

Arról is tájékoztatást adtak, hogy a kiállítás felsorakoztatja a Báthori-család fennmaradt tárgyi emlékeit, és a látogatók elé tárja a család történetének legizgalmasabb karaktereit. A tárlaton Mária Krisztierna fejedelemasszony valósághű ruharekonstrukciója, eredeti fegyverek, korabeli zenék, miniszínház, minikancellária, a kenyérmezei csata terepasztala, kincsesláda és még sok egyéb várja a látogatókat – áll a közleményben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük