ENVIRONTEC
Megnyílt kedden a Hungexpón az ENVIRONTEC powered by ÖKOINDUSTRIA című első, nemzetközi környezetipari, hulladék-vízgazdálkodási és fenntarthatósági szakkiállítás, amely nyolc ország csaknem százállítója mutatja be a témához kapcsolódó innovációit és technológiai fejlesztéseit.
A háromnapos esemény, fókuszában a legújabb környezetvédelmi innovációk, kiváló lehetőségek teremtenek résztvevőknek arra, hogy megosszák egymással a fenntarthatóság érdekében a hazai és nemzetközi erőket – emelte ki a kiállítást megnyitó Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős. államtitkára.
Magyarország kormánya arról határozott, hogy a gazdasági növekedés és a versenyképesség erősítése mellett a fenntarthatóság jegyében meg kell felelnie, ehhez kapcsolható és több konkrét intézkedés is történt az elmúlt években – mondta.
Felidézte: a kormány klíma és természetvédelmi akciótervének célja, hogy 2050-re Magyarország klímasemleges országgá váljon. Ehhez megannyi jó példára és intézkedésre van szükség, amelyek közül több már megvalósítás alatt áll – tette hozzá.
Raisz Anikó arról is beszél, hogy a körforgásos gazdaság fejlesztése kiemelt prioritás, lineáris gazdasági modell helyett olyan megoldást kínál, amely biztosítja az erőforrások hatékony felhasználását, a hulladékok minimalizálását és a nyersanyagok hasznosítását.
Kiemelte: a körforgásos gazdaság nem csupán környezetvédelmi, hanem gazdasági előnyöket is hordoz, mivel csökkenti az erőforráshiányból eredő kockázatokat, növeli az ipar ellenállóképességét az árak ingadozásával szemben. Anélkül járul hozzá a gazdasági növekedés fenntartásához, hogy veszélyné a környezeti fenntarthatóságot.
Az állam fontos kitért arra is, hogy az ipari szimbiózis fontos titkár szerepet játszik a körforgásos átban, mivel lehetővé teszi az iparági együttműködést oly módon, hogy az egyik iparág hulladéka a számára másik nyeranyagként szolgáljon. Ez elősegíti a fenntarthatóságot, csökkenti az erőforrás-felhasználást és minimalizálja a hulladéktermelést is.
Magyarországon már léteznek ilyen ipari szimbiózis projektek, amelyek eredményeként a helyi vállalatok közötti együttműködés folyamatosan erősödik. Ezek az együttműködési formákat kívánja a kormányzatot erősíteni a zöld átállásra, a körforgásos üzleti modellekre és a fenntartható értékláncok fejlesztésére vonatkozó pályázataival.
Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója kiemelte: reméli, hogy a most megnyílt kiállítás nemcsak Magyarország, hanem az egész kelet-közép-európai régió környezetiparának jövője szempontjából is fontos mérföldkő.
A kiállítást egy olyan fórumnak szánták, amely lehetőséget teremt a szakmai párbeszédre és a közös gondoskodásra, ahol a résztvevők együtt találhatják meg azokat a megoldásokat, amelyek segítségével sikeresen lehet alkalmazkodni a környezeti kihívásokhoz, és csökkenteni az ipari tevékenységek káros hatását.
Az expo díszvendége Hollandia, amely kiállítói számos olyan, a fenntarthatóságot üzleti szempontokkal ötvöző megoldást mutatnak be, amelyek a világ bármely pontján alkalmasak.
A rendezvényen Ausztria, Csehország, Hollandia, Horvátország, Németország, Olaszország, Svájc és Magyarország kiállítói csaknem 1100 négyzetméteren mutatják be tevékenységüket, több szakmai konferenciát és kerekasztal beszélgetést is tartanak.
A megnyitón Désirée Bonis, a Holland Királyság budapesti nagykövete átadta a Fenntarthatóságért pályázat 2024-es Tulipán Díját, amellyel a fenntartható logisztikai megoldások terén jeleskedő cégek ismerik el. A díj az idén a Béres Gyógyszertár Zrt. kapta.