A bevásárlóközpont ikonikus, impozáns, a budapesti építészet történetének része. Idén pedig betölti 25. születésnapját, amire rengeteg meglepetéssel készülnek a szervezők. De mit is érdemes tudni a napjainkban is frekventált, a város egyik legnagyobb közlekedési csomópontjának is emlegetett helyszínéről?
A táncoló daru koncert
1988. november 27-én helyezték el a Westend alapkövét, aminek terveit úgy aposztrofálták, mint egy kisebb város a nagyváros zajában. A munkálatokat karácsonykor egyedülálló meglepetéssel színesítették, egy élő daru koncerttel, amit a helyszínen több tízezren, a képernyő előtt több millióan kísértek figyelemmel. Ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy 15 óriás daru táncolt Brahms dallamaira az építkezésen, aminek a zenéjét a Budapesti Filharmóniai Társaság élőben adta elő az épülő Westend melletti Sóház aulájában.
A leggyorsabban felépült bevásárlóközpont
A Westend 16 hónap alatt készült el, ami rekordnak számít egy ekkora komplexum esetében. Körülbelül 4-5000 ember dolgozott minden egyes nap, hogy a 185 ezer négyzetméter nagyságú épületegyüttes kész legyen közel egy év alatt.
A projekt éppen ezért az évszázad építkezésének számított. Majd 25 évvel ezelőtt, 1999. november 11-én VIP körben, és november 12-én a nagyközönség számára is megnyitotta kapuit Budapest akkor leghatalmasabb bevásárlóközpontja.
A nyitó esemény sztárjai Zámbó Jimmy és Lagzi Lajcsi voltak, míg az ünnepélyes VIP megnyitón megjelent Orbán Viktor miniszterelnök, és a főváros aktuális polgármestere, Demszky Gábor is. Mellettük pedig hatalmas tömeg és egy különleges szökőkút csobogása tette még izgalmasabbá a napot.
Mindenki kedvenc szökőkútja
Az azóta is közlekedési csomópontként számontartott Westend legfrissebb kutatásai alapján a vásárlókban az elmúlt 25 évben igen erős érzelmi kötődés alakult ki a Niagarával, ami számos találkozó helyszínéül szolgált.
De miért lett pont Niagara a neve? A Westend megálmodójának, Demján Sándornak kanadai üzlettársai ezt „adták ajándékba” a magyar közönségnek. Azt azonban akkor még nem tudták, milyen hatása lesz a vásárlókra – vagy éppen az ott dolgozókra.
Az arra járók ugyanis úgy tekintettek a hatalmas bevásárlóközpont monumentális szökőkútjára, mint a római Trevi-kútra, és notóriusan dobálták bele az aprópénzt, kívánságaik kíséreteként. Ebből pedig olyan összegek gyűltek össze, amit a Westend büszkén tudott különböző szervezeteknek és alapítványoknak felajánlani, így tulajdonképpen minden forint jó helyre került. Más volt a Niagara környékén dolgozók tapasztalata, ugyanis az egész napos csobogás következtében felszaporodtak a mosdószünetek és a páralecsapódás miatti állandó üvegfelület tisztítási igények. Ez azonban nem csorbította a szökőkút népszerűségét.
A Westend számokban
A nyitás első 72 órájában 1,5 millió ember volt kíváncsi az új komplexumra. A frekventált belvárosi bevásárlóközpontban közel 20 millió ember fordul meg évente, de a nagyjából 400 üzlettel rendelkező Westend még ennél is több – három önálló irodatorony és egy 230 szobás hotel is tartozik hozzá.
Nem utolsósorban pedig a zöldítés terén is kimagasló eredményekkel büszkélkedhet! 6500 négyzetméteres tetőterasza a kerület legnagyobb egybefüggő zöld területének számít jelenleg is. Ha pedig zöld, a Westend forradalmasító bevásárlóközpont a környezetvédelem szempontjából is, hiszen éves energiafogyasztása 60%-át megújuló forrásokból fedezi.
A Westend 25 év alatt sok izgalmas dologról tudna még mesélni, mint például arról, hogy az álmennyezet alá adóerősítőket kellett felszerelni, hogy a vasbeton szerkezetek miatti telefonhálózat árnyékolását kivédjék, és használhatók legyenek a 25 évvel ezelőtti mobiltelefonrendszerek az épület minden részén.
Építtető: Trigránit Zrt.
Tervező: Finta és Társai Építész Stúdió
Felelős építész tervező:
Dr. Finta József DLA hc
Fekete Antal
ifj. Peschka Alfréd
Építész tervező:
Dóczé Péter DLA
Fazekas Artur
Tarczi Péter
Szabó Tamás János DLA
Kiss Gábor
Bene Tamás
Belsőépítész vezető tervező:
Z. Havas Anikó
Kivitelező: Arcadom Építőipari Rt.