Az új pályázat biogáz és biometán előállító kapacitások építéséhez, kapacitások fejlesztéséhez kínál támogatást a hazai vállalatok számára. A Jedlik Ányos Energetikai Program felhívásának tervezete 2025. április 15-én délig véleményezhető. A teljes keretösszeg 18 milliárd forintot kisméretű üzemek létesítésére, korszerűsítésére különíthetik el, elsősorban a zöldenergia saját célú termelését segíti elő – november be pénteki közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).
Mint kiemelték, az energiaszuverenitás, ellátás és klímavédelem szempontjából fontos törekvés, hogy a igények túlnyomó részét belföldi és tiszta villamosenergia- és hőtermelésből fedezzük. Az alacsony változóű atomenergia mellett ebben a folyamatosan bővülő zöldenergia termelésre érdemes támaszkodni.
A magyarországi adottságok a napenergia és a földhő mellett a biogáz, biometán alkalmazására a legkedvezőbbek. A kormány az áram, hőenergia és üzemanyag (bioLNG, bioCNG) célú felhasználásának növelésével, a földgáz kiváltásával segíti elő a zöld átállást a molekulák terén is.
Ismetették: a legfrissebb adatok szerint több mint száz telephelyen évente mintegy 200 millió köbméter biogázt termelnek Magyarországon. 2030-ra e kiinduló érték háromszorosára növelése a cél, a biometán előállításában 184 millió köbméteres szintre elérve.
Utóbbira a legnagyobb üzemek specializálódhatnak, mivel a biogáz tisztításának költséghatékonysága a feldolgozott mennyiséggel arányosan javul. A kisebbeknek inkább abban érdemes gondolkodniuk, hogy fogyasztásuk minél nagyobb hányadát saját eszközzel, helyben a zöldenergiával.
A Jedlik Ányos Energetikai Programban 40 milliárd forint támogatás lesz elérhető az alapanyagok gyűjtésétől a maradékanyagok, melléktermékek további hasznosításáig az egész folyamatot lefedő beruházásokra, eszközbeszerzésekre. A teljes forrásmennyiségből 18 milliárd forintot az óránként 500 köbnél kevesebb nyers biogáz termelő üzemek számára tartanak fenn. Nagy létesítmények fejlesztése az egyedi keretből csak akkor támogatható, ha azt a kis gyártók igényeit nem meríti ki – tette hozzá az EM.
A közleményben részletezték: a nagyvállalatok a beruházási érték kevesebb mint felét, a mikro- és kisvállalkozások közel kétharmadát hívhatják vissza nem térítendő forrásként. Pályázatonként fő szabály szerint félmilliárd forinttól ötmilliárd forintig igényelhető támogatás.
Kisméretű üzemek korszerűsítésénél az alsó és felső határérték 200 millió és 800 millió forint. A fejlesztések megvalósításának határideje egységesen 2028 vége. A környezeti fenntarthatóság és körkörös gazdálkodás jegyében a biológiai végterméknek talajerő utánpótló anyagként a mezőgazdaságban kell hasznosulnia.
A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében összesen 440 milliárd forinttal támogatja a vállalkozások fejlesztéseit. A tíz kiírás a többi között a vállalati energiahatékonyság javítását, az energetikai kutatás-fejlesztést és a távhőrendszer zöldítését, korszerűsítését ösztönzi majd. A programcsomag legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – közölte a minisztérium.
Energiaügyi Minisztérium